Gaziantep sadece baklava, kebap ve lahmacun’dan ibaret DEĞİL !

Nohut Dürüm’ü hiç duydunuz mu bilmiyorum ama ben Gaziantep’te önce duydum, sonra tanışmış oldum kendileriyle. Çok beğendim…

Bana Nohut Dürüm’ün, öğrenci veya yoksul insanların, dar gelirli kesimin yiyeceği olduğu söylenmiş. Yalan! Bu lezzeti tadıp da müptelası olan her yelpazeden insan var.

Nohut dürüm’ü Gaziantep’in bilindik yemek kültürü içinde zikretmeyen kime sorduysam, aşağı-yukarı şuna benzer tepkiler aldım “Aaaa evet nohut dürüm harikadır, mutlaka tatmalısın!”.

İnsanın “be hey şimdiye kadar neredeydiniz?” diye sorası geliyor…

Neyse, Gazinatep’e yolu düşenlere tavsiye ediyorum “nohut dürüm”ü. Acılısı ve acısızı var. Kübban denilen açık ekmeğe, içine marul, domates ve soğandan oluşan salata karışımı ile servis ediliyor.

Nohutların, sütte haşlandığı söylendi bana ama bir dürümün 1-1,5-TL’ye satılıyorken buna pek ihtimal vermedim. Hoş ne fark eder ki, lezzeti güzel ve hepsinden önemlisi oldukça doyurucu idi.

Karşıyakalı (İzmir Karşıyaka değil !) dürümcü Recep Usta, Gaziantep’te lezzeti ile takdir toplamış bir mekan. Nohut dürümün yanı sıra farklı lezzet arayanlara kavurma, tavuk sote, tava ve kızartma gibi çeşitler de sunuyor.

Gaziantep’te Karşıyaka semtinde, eski tekel fabrikasının yanında bu mekan. İpek yolu caddesinin alt tarafında diye kime sorsanız bilir. Afiyet olsun…